Які правові наслідки виникають для безробітного у разі його нелегального працевлаштування?
Нелегальне працевлаштування: правові наслідки та відповідальність
Порядком реєстрації безробітних передбачено, що реєстрація безробітного припиняється з початку зайнятості особи. Під такою зайнятістю мається на увазі, зокрема, працевлаштування за наймом на умовах трудового договору, укладення цивільно-правового договору про виконання робіт чи надання послуг. Реєстрація безробітного припиняється також у разі встановлення факту виконання ним оплачуваної роботи чи надання послуг.
Оптимальним, при працевлаштуванні безробітного, є повідомлення ним безпосередньо центру зайнятості про такий факт. Якщо безробітний працевлаштований за направленням центру зайнятості, він подає корінець такого направлення, заповнений роботодавцем. Якщо безробітний працевлаштувався самостійно, він повідомляє про це кар’єрного радника та подає заяву про припинення реєстрації. При цьому вносяться записи до його трудової книжки про припинення виплати допомоги по безробіттю, у разі якщо така виплата ще не закінчилась.
Окрім повідомлення про свій факт працевлаштування самим безробітним, центр зайнятості отримує таку інформацію також в результаті розслідування страхових випадків і отримання інформації з персоніфікованої звітності про сплату єдиного внеску.
Безробітним рекомендується не допускати одночасного отримання допомоги по безробіттю та працевлаштування й своєчасно інформувати про це центр зайнятості.
Якщо така інформація приховується, то безпідставно отриманні кошти будуть стягнуті з безробітного (добровільно або в судовому порядку).
У разі відмови особи повернути кошти добровільно, стягнення їх відбувається в судовому порядку відповідно до законодавства. Але тоді борг може значно зрости. Це пов’язано зі сплатою безробітним судового збору, а це 1,5% ціни позову, але не менше одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого згідно законодавства (станом на 01.07.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2379 грн.).
У випадку стягнення заборгованості органами державної виконавчої служби після винесення рішення суду, додатково стягується виконавчий збір у розмірі 10% від суми стягнення та авансовий внесок у розмірі 2% від суми боргу.
На жаль, не всі ще усвідомлює всю ступінь відповідальності за обман державної служби зайнятості. Варто також зазначити, що такі особи можуть бути притягнуті також до кримінальної відповідальності. Такі обманні дії громадян кваліфікуються за статтею 190 «Шахрайство» Кримінального кодексу України і стають підставою для призначення сплати значного штрафу.
Також, у разі неповернення коштів, судом виноситься рішення про заборону виїзду за кордон.
Чи зможе така людина знову зареєструватися в службі зайнятості?
- Так, але наступна реєстрація можлива не раніше, ніж через 90 календарних днів від дня припинення реєстрації. Однак за умови, що незаконно отримані кошти на той час будуть відшкодовані в повному обсязі.