Тальнівська міська територіальна громада
Тальнівська міська територіальна громада

Всесвітній день боротьби з туберкульозом: профілактика, діагностика, лікування

Дата: 21.03.2025 09:46
Кількість переглядів: 60

Щорічно в березні місяці відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом (24Фото без опису березня). Фахівцями Тальнівського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ»  серед жителів громади  проведено ряд зустрічей з інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо профілактики інфекційних захворювань  та необхідності в проведені вакцинації проти керованих інфекцій.

             18 березня 2025 року відбулася виїздна вакцинальна сесія в села Тальнівської громади (Мошурів, Поташ, Романівка). Під час якої щепилося проти дифтерії та правця 40 осіб. Також в рамках місячника боротьби з туберкульозом фахівці розповідали жителям про різні форми цієї хвороби, її симптоми, групи ризику, профілактичні заходи щодо туберкульозу та інших інфекційних захворювань, розповсюджували друковані інформаційні матеріали.

 

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликає бактерія Mycobacterium tuberculosis. Вона найчастіше вражає легені, але може уразити й інші органи. Основний шлях передачі туберкульозу — повітряний (іншими словами, аерогенний, аерозольний). Інфікування відбувається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз і виділяє мікобактерії туберкульозу. Ризик інфікування залежить від тривалості й інтенсивності контакту, кількості бактерій, які вдихає здорова людина, а також від стану її імунної системи. Тому люди з ослабленим імунітетом, і люди, які тривалий час перебувають в одному приміщенні з людиною з ТБ, мають вищий ризик захворіти.

Водночас туберкульоз не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.

Захворіти на ТБ може людина будь-якого соціального статусу.

 

 

Існують дві форми туберкульозу:

 Активний туберкульоз – людина має симптоми і може заражати інших.

 Прихований (латентний) туберкульоз – бактерія знаходиться в організмі, але не викликає симптомів і не передається іншим.

 

Чому прихований туберкульоз небезпечний?

Людина з латентною формою туберкульозу не відчуває себе хворою і може навіть не знати про наявність інфекції. Але за певних умов (ослаблений імунітет, хронічні хвороби, стрес) бактерія може активізуватися і викликати серйозне захворювання.

Ризик розвитку активного туберкульозу особливо високий у таких випадках:

-ослаблена імунна система (ВІЛ, онкологія, діабет, хіміотерапія);

-тривалий прийом імуносупресивних препаратів (після трансплантації органів, лікування аутоімунних захворювань);

-вік (маленькі діти та люди похилого віку);

-шкідливі звички (куріння, алкоголізм);

-погані умови життя (тісне проживання, недостатнє харчування).

 

Як виявити прихований туберкульоз?

Оскільки симптомів немає, для діагностики використовують спеціальні методи:     - туберкулінова проба (Манту) – тест на реакцію організму на бактерію;

- аналіз крові (IGRA-тест) – визначає імунну відповідь на інфекцію;

- флюорографія або рентген – можуть знадобитися для виключення активної форми хвороби.

 

Чи потрібно лікувати латентний туберкульоз?

У більшості випадків – так! Лікування допомагає знищити бактерію та запобігти переходу інфекції в активну форму.

Як захиститися від туберкульозу?

Вакцинація (БЦЖ у дитинстві).

Регулярні медичні огляди.

Здоровий спосіб життя (правильне харчування, фізична активність).

Контроль стресу та зміцнення імунітету.

Прихований туберкульоз не передається, але може стати небезпечним у майбутньому. Вчасне обстеження та профілактичне лікування допоможуть уникнути хвороби.

Туберкульоз  можна лікувати без госпіталізації — і це безпечно для інших.

Лікування туберкульозу може відбуватися як у стаціонарі, так і амбулаторно, залежно від стану пацієнта. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з туберкульозом лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. В Україні вже з першого дня близько 70% людей з туберкульозом лікуються в амбулаторних умовах. Тільки чітке дотримання рекомендацій лікаря та регулярний прийом препаратів є запорукою одужання. Туберкульоз повністю виліковний.

Подолання туберкульозу в Україні та у світі залежить від кожного з нас!

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора